logo
  • strona główna
  • o nas
  • wiadomości
  • kup stal
  • tablica ogłoszeń
  • publikacje
  • porady eksperta
  • słownik pojęć
  • linki
  • kontakt

  • wiadomości
  • najnowsze
  • najpopularniejsze
  • warto przeczytać

Wiadomości

Powstaje nierdzewny gigant

2012-02-01 świat

Outokumpu połączy się ze spółką Inoxum, oddziałem stali nierdzewnych koncernu ThyssenKrupp.

Jedna z największych w ostatnich latach transakcji w światowym hutnictwie powoli staje się faktem. Wczoraj (31 stycznia) Outokumpu i ThyssenKrupp poinformowały, że doszły do porozumienia co do połączenia fińskiego koncernu z kontrolowanym przez ThyssenKrupp holdingiem Inoxum (jego wartość wyceniono na 2,7 mld euro). ThyssenKrupp obejmie mniejszościowy udział (29,9 proc.) w nowo powstałym podmiocie. Dodatkowo, zgodnie z umową, Outokumpu spłaci długi Inoxum wobec ThyssenKrupp. Co ważne Finowie dogadali się również z niemieckimi związkowcami. Porozumienie zawiera zapisy dotyczące ochrony miejsc pracy, wyłącza też możliwość redukcji przymusowych zwolnień przed 2015 rokiem.

Aby ostatecznie doszło do połączenia Outokumpu i Inoxum potrzebne są jeszcze zgody stosowanych władz korporacyjnych oraz antymonopolowych. Jeśli zostaną wydane Outokumpu stanie się nowym światowym liderem na rynku stali nierdzewnej z roczną sprzedażą przekraczającą 10 mld euro (na podstawie wstępnych danych za 2011 r.). Spółka zatrudniać będzie 19 tys. osób.

Fuzja fińskiej i niemieckiej spółki ma głębokie uzasadnienie biznesowe. Asortyment obu podmiotów jest komplementarny. Outokumpu to lider w produkcji stali nierdzewnych typu duplex i austenitycznych wykorzystywanych głównie w przemyśle chemicznym i energetycznym. Inoxum jest natomiast jednym z globalnych potentatów jeżeli chodzi o produkcję i sprzedaż stali nierdzewnych mających zastosowanie m.in. w motoryzacji i AGD.

Zarówno Inoxum, jak i Outokumpu są obecne w Polsce.

Źródło: ThyssenKrupp

Projekt i realizacja: direktpoint